30.09.2020. Health Institute piedalīsies NVO un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes sēdē
- Jaunais regulējums pašvaldību darbībai;
- ES fondu plānošanas aktualitātes;
- Aktualitātes par noziedzīgi iegūtu līdzekļu izplatības ierobežošanu NVO sektorā;
- Memoranda padomes deleģētā pārstāvja dalībai Valsts sekretāru sanāksmēs apstiprināšana.
Iespēja iepazīties ar NVO sektora pārskatu
Apgrieztās klases modelis izglītībā
Apgrieztās klases (AK) modelis (Flipped learning model) ir populārs mūsdienu mācību modelis, kurā, lai palielinātu skolēnu iesaisti un uzlabotu mācību rezultātus, tradicionālās pedagoģijas stratēģijas tiek bagātinātas ar tehnoloģijām. Tādējādi klasē palielinās iespējas atgriezeniskajai saitei, kā arī vieglāk lietot jaunus jēdzienus, jo izglītojamie ar pamatjēdzieniem iepazīstas jau pirms došanās uz nodarbību. Apgriezto klasi (kā apmācību modeli) papildina tehnoloģijas, kas ietver vairākus pamatelementus. Pirmkārt, AK apmācības modelī skolotājs aizstāj tradicionālās mācību norises klasē (lekcijas) ar sarunām, kas nodrošina atgriezenisko saiti, video, digitāliem materiāliem. Otrkārt, AK modelis izmanto tehnoloģiju, lai padarītu saturu studentiem daudz pieejamāku studentiem un paaugstinātu iesaistīšanās potenciālu. Treškārt, AK modelī tehnoloģijas ļauj izveidot personalizētu un individuālām vajadzībām pielāgotu saturu, lai nodrošinātu dalībnieku iesaisti. Kopumā “apgrieztā klase” ir mācību modelis, ko var izmantot, lai panāktu padziļinātu materiāla apguvi un veicinātu kritiskās domāšanas attīstību. Laiks klātienē – klasē – tiek izmantots, lai raisītu diskusijas un citos veidos veicinātu jauno jēdzienu integrēšanai iepriekšējās zināšanās. Mūsdienās AK pieeja tiek plaši izmantota dažādās disciplīnās, piemēram, audzināšanā, medicīnas izglītībā, matemātikā, sociālajās zinātnēs, fizikā, humanitārajās zinātnēs, inženierzinātnēs.
AK integrēšana mācību nodarbībās ir liels ieguvums skolēniem un laba iespēja skolotājiem, kuri vēlas uzlabot mijiedarbību ar klasi. Turpmāk uzskaitītas svarīgākās stratēģijas, lai nodrošinātu mijiedarbību:
- Skaidri noteikt mācību mērķus: jau no pirmās mācību dienas ir vērts (un ieteicami) sākt noteikt rezultātus, ko vēlamies sasniegt, un darīt tos zināmus izglītojamajiem.
- Jau no paša sākuma ņemiet vērā to, ka IKT rīku pieejamība izglītojamajiem un to lietošanas prasmes var būt atšķirīgas un arī nepilnīgas. Ir svarīgi apzināties, ka ne visiem studentiem ir nepieciešamie rīki vai kanāli, lai veiksmīgi veiktu un iesniegtu tiešsaistes uzdevumus. To īpaši svarīgi ņemt vērā jaunattīstības valstīs.
- Nejūtieties neapmierināts, ja nespējat izveidot visus videoklipus un saturu savai nodarbībai. Tiešsaistē var atrast labus brīvpieejas resursus, kas var bagātināt nodarbības. Dažas vietnes var nodrošināt papildu resursus, turklāt video un resursu veidošanā varat arī mēģināt sadarboties ar kolēģi.
- Labāk izmantot īsus videoklipus. Sagatavojiet īsus videoklipus (vai sameklējiet tos tīmeklī), kas atbilst vēlamajam mērķim, ko noteicāt sākumā, un kas ir saskaņoti ar uzdevumiem.
- Iesaistiet studentus motivējošās darbībās, iepazīstoties ar citu kolēģu pieredzi, kā arī jaunāko informāciju par tiešsaistes rīkiem, darbību veidiem un jaunām metodēm, ko varat izmantot. Tas uzlabos ikvienas tikšanās rezultātus.
- Iekļaujiet sadarbības uzdevumus. Mēģiniet izplānot konkrētus uzdevumus, gadījumus un vingrinājumus, kas jāveic grupās.
- Sniedziet atsauksmes studentiem. Pēc iespējas ātri atbildiet uz studentu jautājumiem. Centieties uzturēt iesaisti, izmantojot visu augstāk minēto.
Viens no “apgrieztās klases” modeļa trūkumiem ir tas, ka tas nav piemērots visām tēmām un mācību priekšmetiem. Ir nepieciešama precīza analīze no skolotāja puses, lai noskaidrotu, vai AK modelis bagātinās viņu nodarbības. Grūtākie uzdevumi, kurus varam minēt, ir sekojoši:
- Jāizstrādā jaunas stratēģijas mācību mērķu sasniegšanai. Jāizvēlas novērtēšanas metode, kas veicina mācīšanos un rada izaicinājumu studentiem.
- Jāizstrādā jauni instrumenti, lai pilnveidotu mācīšanas/mācīšanās procesu un piemērotu šo metodi jaunām tēmām.
- Lai sasniegtu mācību mērķus, jāsaglabā pasniedzēju un ārpus klases esošo skolēnu disciplīna.
Papildinformācija: https://erepo.uef.fi/bitstream/handle/123456789/7906/15785608852007141838.pdf?sequence=2
Informācija jauniešiem
Jāņa Cimzes 2020 Rudens lasījumi Valkā
Valkas pilsētas kultūras namā 2020. gada 25. augustā plkst. 10.00-15.00 norisinājās Jāņa Cimzes rudens lasījumi “Cilvēks un izglītība pārmaiņu apstākļos”.
Uzaicinātie lektori:
- Ilga Kreituse – latviešu politiķe, vēsturniece. 6. Saeimas priekšsēdētāja, 5. un 6. Saeimas deputāte. RSU Politikas zinātnes katedras vadītāja. Tēma “Aktuālās norises politikā un izglītībā”.
- Gundars Kuklis – pediatrs, Ventspils Izglītības pārvaldes skolu ārsts. Tēma “Skolotājs ir brīnumdaris”.
- Lasījumus plkst. 14.00 kuplināja Guntars Račs un draugi. Īpašie viesi Katrīna Bindere un Kristena Cīrule.
Darbi no mājām
Health Institute dalās ar pieredzi ar mērķi pašiem vieglāk saprast kādi darbi varētu būt no mājām.
Pašalik tas, kas nav tīkla Mārketings un Piramīdas:
- Datu ievades operatori (Latviešu un krievu, dažkārt angļu valoda)
- Telefonoperatori (Latviešu un krievu, dažkārt angļu valoda)
- Telemārketings (Vēlams Latviešu un krievu valoda)
- Datordizains (Gabaldarbs utml.)
- Web programmēšana (Ja ir datorprasmes)
- Klientu piesaistes veicināšana (Tirgus analīze)
- Projektu vadība, it sevišķi IT projekti
- Dropshipping
- Pašdarināto (Tikai dizains, vai arī paša izveidots produkts) lietu tirdzniecība ebay, etsy, amazon vai ar audumu apdrukas servisu palīdzību
- Rasēšanas darbi/tāmēšana (Grūtāk atrast, vajag pieredzi)
- Čata moderatori (Vajag angļu valodu, dažkārt krievu valodu un prasmi strādāt ar datoru)
Tas kas nav īsti veicams no mājām, bet arī var būt kā gabaldarbs:
- Ēdienu piegāde (Vajag B kategorijas apliecību un vismaz Latviešu valodas zināšanas, un vismaz 2 gadu braukšanas pieredzi).
- Taksometru pakalpojumi (arī vajag B kategorijas apliecību, un vismaz 3 gadu vadīšanas pieredzi)
Sezonālie darbi:
- Jaunaudžu kopšana, darbs ar trimmeri, darbs mežā.
Ja kādam ir ko papildināt, droši rakstiet komentāros.
Būtiskākās kompetences Eiropas kontekstā
Eiropas Komisijas (EK) Kopīgais pētniecības centrs JRC Science for Policy ir publicējis ziņojumu “LifeComp: būtiskākās personīgās, sociālās un mācīties, lai iemācīto kompetences Eiropas griezumā” (“LifeComp: The European framework for the personal, social and learning to learn key competence”). Ziņojums balstīts uz EK 2018. gadā publicēto ieteikumu par pamatkompetencēm mūžizglītībā.
Ziņojumā kopumā ir apskatītas deviņas kompetences, kuras kopā ir strukturētas trijās savstarpēji saistītās kompetenču jomās: personīgās, sociālās un mācīšanās, lai iemācītos. Pētniecības centra pārstāvji norāda, ka šīs kompetences var apgūt ikviens formālajā un neformālajā izglītībā.
LifeComp ziņojumā publicētās kompetences ir noteiktas pēc rūpīgas literatūras izpētes un vairākām konsultācijām ar ekspertiem un ieinteresētajām personām. Eksperti uzskata, ka šīs kompetences ir būtiskas, lai
- sasniegtu personīgu piepildījumu un gandarījumu,
- attīstītu sevi un saistīties ar citiem,
- mācīties iemācīties un turpinātu tālākās darba gaitas.
Tās ir svarīgas arī sociālajai iekļaušanai un pilsoniskai līdzdalībai sabiedrībā.
LifeComp ziņojumu ir iespēja izmantot par pamatu mācību programmu attīstīšanai, sociālai attīstībai un mācīšanai, lai mācītos. Kompetenču apraksti var palīdzēt to ieviešanai skolotājiem un izglītības politikas veidotājiem.
Ziņojums pieejams EK mājaslapā.
Aicinājums Valkas novada iedzīvotājiem
Kā pareizi kāpt uz grābekļiem
jeb Laimes projekti Valkas novadā
(Aicinājums Valkas novada iedzīvotājiem)
- Laime nav kaut kas gatavs.
- Tā nāk no Tevis paša padarītā.
- Laime dodas rokā tikai gudriem cilvēkiem.
- Jo vairāk cilvēks zina, jo skaidrāk un asāk viņš saskata pasaules skaistumu tur, kur to nekad nepamana cilvēks ar trūcīgām zināšanām.
Ģimenei nepieciešams jauns, jaudīgs dators. Ģimene to var iegūt ar dažādiem paņēmieniem (paradumus, ko ieaudzina sabiedrība): *paņemt kredītu bankā un iegādāties veikalā, *nopelnīt naudu un nopirkt, *aizņemties no kaimiņiem, *lūgties, *prasīt, *žēloties, *sūdzēties, *u.c.
Health Institute piedāvā Tavai ģimenei šādu ceļu - noslauki putekļus no sava lietotā datora, atrodi mūs tīmekļa vietnēs http://healthinstitute.mozello.lv un piesakies bezmaksas mācībām sadaļā “Pieteikties” (“Pieteikties mācībām Linux Centrā”). Pieteikties var no jebkura datora, kuram ir interneta pieslēgums, arī bibliotēkās.
Gadījumā, ja Tev nav lietota datora, to Tu varēsi iemācīties salikt no detaļām. Mācības gan mazliet ievilksies, bet par to sevišķi uztraukties nevajag, kopīgiem spēkiem to nokārtosim, jo Health Institute paspārnē darbojas Linux Centrs (apskaties to tīmekļa vietnē http://linux.mozello.lv ). Mācību rezultātā tu saņemsi ne tikai paša konstruētu datoru, bet arī Health Institute Sertifikātu par sistēmisku datoru lietošanas prasmju apguvi, datoru vadību un drošību.
Vai Valkā iespējama zinātnes attīstība uz pagātnes rēgu bāzes?
Labdarība Valkas novadam
Biedrības "Lielo ģimeņu centrs "Ģimenes atbalsts"" (reģistrācijas numurs 40008058111) darbības mērķi ir:
- apvienot ģimenes kā domubiedru kopu;
- celt daudzbērnu ģimeņu prestižu sabiedrībā;
- rūpēties, lai tiktu ievērotas ar valsts likumu garantētas ģimenes un bērnu tiesības;
- veicināt ar labdarību saistītus projektus.
Biedrības "Lielo ģimeņu centrs "Ģimenes atbalsts"" darbības joma: labdarība; sabiedrības, it īpaši trūcīgo un sociāli mazaizsargāto personu grupu, sociālās labklājības celšana.
24.07.2020. Health Institute parakstīja sadarbības līgumu ar biedrību "Lielo ģimeņu centrs "Ģimenes atbalsts"" (reģistrācijas numurs 40008058111). Pēc līguma parakstīšanas, tika sagatavots sūtījums Valkas novada lielajām ģimenēm. Attēlā biedrības "Lielo ģimeņu centrs "Ģimenes atbalsts"" valdes priekšsēdētāja Vija Ahunzjanova (pa kreisi) un Health Institute izpilddirektore Gundega Lasmane (pa labi) ar sagatavoto kravu nosūtīšanai Valkas novada iedzīvotājiem, it īpaši, lielajām ģimenēm.
Kā nodrošināt katru Valkas novada iedzīvotāju ar datoru, kuram ir interneta pieslēgums?
Vai ģeomagnētiskās vētras ietekmē cilvēku dzīvi un veselību Valkas novadā?
Daži fakti:
- 8 līdz 12 minūtes pēc uzplaiksnījuma uz Saules līdz Zemei nonāks protoni ar augstu enerģiju jeb kā tos citādāk sauc – Saules kosmiskais starojums. Radiācijas vētras var izsaukt traucējumus vai bojājums kosmiskajos aparātos, izvest no darba kārtības elektrotehniku uz Zemes, novest pie radiācijas apstarojuma kosmonautus, reaktīvo lidmašīnu ekipāžas.
- Ģeomagnētiskās vētras ir viens no svarīgākajiem kosmisko laikapstākļu rādītājiem. Savulaik asas diskusijas izsauca 1928.gadā Aleksandra Čiževskaja norāde uz nelaimes gadījumu, traumatisma saistību ar Saules aktivitāti.
- Pasaules vēsturē spēcīgākā reģistrētā ģeomagnētiskā vētra tika fiksēta 1859.gadā, tā saucamais “Keringtona notikums”, kad notika spēcīga, tā saucamā, koronālās masas izgrūšana, kas sasniedza Zemi pēc 18 stundām. Uzplaiksnījumi uz Saules un Koronālās masas izgrūšana ir dažādas viena un tā paša procesa parādības. 1859.gada notikumi izsauca to, ka atteicās darboties telegrāfi visā Eiropā un Ziemeļamerikā, kā arī bija vērojama ļoti spēcīga ziemeļblāzma dažādās vietās. Vairāk šeit >>
- Mūsdienās, atsaucoties uz National Academy of Sciences ziņojumu, katra atsevišķa novirze ģeomagnētiskajā laukā vienai naftas ofšoru kompānijai var izmaksāt pat 2 milj. dolāru, ja tiek izsaukti navigācijas sitēmas traucējumi, kam ir nozīme procesu regulācijā. Vai arī varam tikai domāt kādas ir potenciālās katastrofas briesmas, ja lidaparātam pazūd rezerves navigācijas sistēma. Vairāk šeit >>
- Magnētiskās vētras tiešsaistē (oriģ. - Лаборатория рентгеновской астрономии Солнца) https://tesis.lebedev.ru/magnetic_storms.html
- Saules enciklopēdija (oriģ. - Энциклопедия Солнца) https://tesis.lebedev.ru/sun_vocabulary.html?page=2
- Space storm alert: 90 seconds from catastrophe https://www.newscientist.com/article/mg20127001-300-space-storm-alert-90-seconds-from-catastrophe/?ignored=irrelevant
- Space weather warning https://www.newscientist.com/article/mg20127003-100-space-weather-warning/
Pateicība deputātam Vilmāram Vesingi
Pateicība Valkas novada domes priekšsēdētājam Ventam Armandam Krauklim
Vebinārs par ES programmām "Eiropa pilsoņiem" un "Radošā Eiropa"
Programmā:
11:00 ES programma „Eiropa pilsoņiem”
12:00 Jautājumi
12:15 ES programma „Radošā Eiropa”, apakšprogramma „Kultūra”
13:15 Jautājumi un semināra noslēgums
Vebinārs notika Zoom platformā. Bija iespēja sekot līdzi arī tiešraidei Eiropas Savienības mājas Facebook lapā.
ES programma „Radošā Eiropa” ir izveidota, lai atbalstītu Eiropas kultūras un radošo nozaru attīstību.
„Radošā Eiropa” ietver arī apakšprogrammu „Kultūra”, kas atbalsta kultūras sadarbības projektus, kultūras organizāciju tīklu un platformu darbību, kā arī Eiropas daiļliteratūras tulkojumus, kā arī apakšprogrammu „MEDIA”, kas nodrošina finansējumu kino un audiovizuālajai nozarei.
Plašāka informācija: www.km.gov.lv/radosaeiropa
Eiropas Savienības programma „Eiropa pilsoņiem” ir radīta ar pārliecību, ka Eiropas Savienību veido tās pilsoņi. Programmas mērķis ir tuvināt Eiropu tās iedzīvotājiem, rosinot debates par Eiropas Savienībai aktuāliem jautājumiem vietējā, reģionālā un starptautiskā – dalībvalstu – līmenī. Radīt apstākļus, kas nodrošina iedzīvotājiem iespējas piedalīties Eiropas Savienības politikas veidošanas procesos, stiprināt solidaritāti Eiropas pilsoņu vidū, kā arī nodrošināt to, ka pilsoniskās sabiedrības organizācijas, to biedri un jebkurš sabiedrības loceklis tiek iesaistīts Eiropas Savienības demokrātiskajā dzīvē.
Plašāka informācija: www.km.gov.lv/eiropapilsoniem
Forums “Kurš kuru – ekrāns skolotāju vai otrādi?”
- Kādu lomu piešķiram tehnoloģijām – izmantojam tās, lai imitētu ikdienā klasē notiekošo vai tomēr tām lielāka nozīme ir kā papildu resursam?
- Vai tehnoloģijas ir atsevišķs satura veids, iespēja paplašināt redzesloku? Kā orientēties daudzajās tehnoloģijās? Varbūt tā ir unikāla iespēja izpausties radoši?
- Kā tehnoloģijas var palīdzēt kļūt produktīvākiem ikdienas darba uzdevumu veikšanā skolu vadītājiem, skolotājiem, skolēniem, atbrīvojot laiku svarīgākajam?
- Linda Daniela, LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes dekāne;
- Valdis Zuters, Tukuma Raiņa ģimnāzijas fizikas skolotājs;
- Kristaps Auzāns, eTwinning projektu koordinators;
- Aivars Gribusts, Izglītības uzņēmuma "Lielvārds" vadītājs;
- Māris Kalējs, datorspeciālists (laboja un piegādāja datorus skolēniem ārkārtējās situācijas sākumā);
- Māris Brieze, Ādažu vidusskolas 3. un 6. klases skolēnu vecāks.
Foruma gaitā pilnībā netika atbildēts uz Health Institute jautājumu "Kāds ir INFORMĀCIJAS TEHNOLOĢIJU EKOSISTĒMAS MODELIS (saturiskais, procesuālais) IZGLĪTĪBAS PROCESA ATBALSTAM?"
Izskanēja Zanes Oliņas viedoklis:
"Manuprāt, uz šo jautājumu jāmēģina atbildēt formulējot mācīšanas un mācīšanās funkcijas, kuras tehnoloģijas var atbalstīt, tai skaitā, skolotājam un skolēnam jāvar darīt šādas lietas šādā “ekosistēmā”:
Skolēns
- Piekļūst strukturētam un pārredzamam mācību saturam un uzdevumiem
- Sazinās ar skolotāju/klasesbiedriem (asinhroni vai tiešsaistē)
- Pilda interaktīvus uzdevumus, tai skaitā, ar automātiskas atbilžu pārbaudes vai pašpārbaudes iespējām
- Veic uzdevumus, kur pašiem jāveido savas atbildes, izmantojot dažādas lietotnes, tai skaitā, rakstiski, audio vai video formātā; koplieto dokumentus
- Veido un publicē savu darbu kolekcijas (portfolio) un pašvērtē savu attīstības dinamiku
- Pilda pārbaudes darbus, tai skaitā, ar ierobežotu izpildes laiku
Skolotājs:
- Plānoju tematus un nodarbības
- Veido skaidrojumus, demonstrācijas (rakstiskus, audio vai video formātā)
- Veido mācību uzdevumus skolēniem, tai skaitā interaktīvus
- Saņem un organizēti pārvalda skolēnu darbus, sniedz par tiem atgriezenisko saiti
- Diferencē mācību darbu"
Vieta, kur tiekas Intelekts un Radošums - CNC (Computer Numeric Control) Valkas izglītībā
Šodien Health Institute viesojās Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā (turpmāk tekstā "ģimnāzija"), kurā ģimnāzijas administrācijas pārstāvjiem ierosināta ideja par CNC projekta izstrādi Valkas novada izglītības vajadzībām. CNC iekārta varētu atrasties ģimnāzijas telpās ar nosaukumu "Vieta, kur tiekas Intelekts un Radošums". Health Instituute valdes priekšsēdētājs Aivars Lasmanis izteica domu, ka būtu iespēja izvietot dāvinājumu ulmaņlaika galdniecības zāģi un frēzi ģimnāzijas telpās.
Kas ir CNC (Computer Numeric Control)?
CNC vēsture
Ar ko atšķiras metālapstrādes un kokapastrādes CNC frēzes?
Ieguvumi izmantojot CNC iekārtu
- Automatizācija - bieži vien izmantojot CNC iekārtu pēc tās iestatīšanas un darba uzsākšanas operatora klātbūtne vairs nav nepieiciešama līdz darba pabeigšanai, līdz ar to operators var veikt citus pienākumus. Papildus ieguvumi ir nemainīgi kvalitatīvs materiāla apstrādes rezultāts, kā arī precīzi paredzams darba izpildes laiks.
- Elastība - iekārtas vada dators, tātad dažādu veicamo darbu nomaiņa ir tik vienkārša cik griešanas programmas nomaiņa. Šis noved pie papildus ieguvuma, kas ir ātra veicamo darbu izpilde, jo darbu nomaiņai patērētais laiks ir minimāls.
- Universālums - bieži vien uzņēmums investējot CNC iekārtā var aizvietot citas iekārtas, tādējādi ietaupot uz telpu un cilvēkresursu izmaksām, kas visefektīvāk ir iespējams tieši kokapstrādes nozarē.
- Optimizācija - tā tiek nodrošināta vairākos virzienos, bet jo īpaši efektīva ir materiālu izmantošanas ziņā, kā arī darbiniekus atbrīvojot no sarežģītiem precizitāti prasošiem darbiem, tādējādi veicinot produktivitāti.
Galvenie secinājumi
Forums "Kā sasniegt katru bērnu?"
- Vai arī turpmāk mācīsimies visi vienā tempā, vienā laikā, vienā modalitātē?
- Cik svarīgi vienādie termiņi dažādiem bērniem?
- Varbūt svarīgs ir dažāds ritms, dažādi ceļi un veidi, kā demonstrēt apgūto?
- Cik svarīgs ir atšķirīgs pieejamais atbalsts, lai katrs bērns nonāktu līdz rezultātam?
- Solvita Lazdiņa, Skola2030 mācību satura izstrādes vecākā eksperte, Rīgas pilsētas sākumskolas direktore;
- Sarmīte Balode, Elejas vidusskolas direktore;
- Ieva Plēsuma, Iecavas pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja;
- Indra Siksaliete, Rīgas 93.vidusskolas sākumskolas skolotāja;
- Kristīne Jozauska, Projekta "PuMPuRS" vecākā eksperte.
Vebinārs "Pētniecības komunikācija politikas veidotājiem"
- Gavins Kostigans (Gavin Costigan) vada Zinātnes un tehnoloģijas fondu Lielbritānijā, kas nodrošina platformu diskusijām starp pētniekiem, valdību, parlamentu un nozares ekspertiem. Iepriekš Gavins vadījis Sauthemptonas Universitātes Rīcībpolitikas nodaļu un Universitāšu politikas iesaistes tīklu, palīdzot pētniekiem sasniegt politikas veidotājus. Gavinam ir Kembridžas universitātē iegūts grāds un gandrīz 17 gadu pieredze Apvienotās Karalistes civildienestā.
- Arnis Sauka ir Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors un Ilgtspējīgā biznesa centra direktors, kā arī asociētais pētnieks IfM Bonn uzņēmējdarbības un mazā biznesa pētniecības grupā. Doktora grādu Arnis ieguva Zīgenas Universitātē (Vācija), strādājis kā viespētnieks Jončopingas Starptautiskajā biznesa skolā (Zviedrija) un Londonas Universitātes koledžā (Lielbritānija). Arņa pētniecības interešu jomas ietver ēnu ekonomiku, produktīvo un neproduktīvo uzņēmējdarbību, uzņēmējdarbības politikas veidošanu un konkurētspēju, kā arī uzņēmējdarbības procesu attīstību dažādās institucionālajās vidēs. Arnis Sauka ir līdzautors ikgadējam SSE Riga Ēnu ekonomikas indeksam Baltijas valstīs, kas katru gadu piesaista ministru uzmanību un ir viens no veiksmīgākajiem piemēriem Latvijā pētnieku sadarbībai ar augstākā līmeņa politikas veidotājiem.
- Ivars Ijabs ir Eiropas Parlamenta deputāts, ievēlēts no partiju apvienības “Attīstībai/Par!” saraksta 2019. gadā. Pirms ienākšanas politikā bijis latviešu sabiedrībā plaši pazīstams politologs, publicists, asociētais profesors Latvijas Universitātē un pētnieks LU Sociālo un politisko pētījumu institūtā. Eiropas Parlamentā Ivars Ijabs darbojas Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā (ITRE), Ekonomikas un monetārajā komitejā (ECON), kā arī Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komitejā (IMCO), pārstāvot politisko grupu “Renew Europe”.
- Signe Mežinska ir asociētā profesore Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē. Viņa ir ieguvusi doktora grādu socioloģijā, maģistra grādu bioētikā un vairāk nekā 20 gadus māca medicīnas ētiku, bioētiku un veselības un slimību socioloģiju. Signe ir UNESCO Bioētikas komitejas priekšsēdētāja vietniece. Kopš 2013. gada Signe arī vada NVO “Veselības projekti” un ir bijusi ētikas eksperte, izvērtējot FP7 un H2020 projektus, ELSI eksperte BBMRI-ERIC.
- Valts Kalniņš ir Latvijas Universitātes docents un konsultējošs pētnieks, kas Eiropas Komisijas Kopīgā pēniecības centra pasākuma “Zinātne satiekas ar parlamentiem” ietvaros izstrādājis pētījumu “Pētniecībā balstītu pierādījumu izmantošana Saeimā - demogrāfijas un migrācijas rīcībpolitikas gadījums”. Viņš ir vadošais autors vairākos OECD un citu starptautisku organizāciju pētījumos par korupciju. Kā konsultants Eiropas Padomes īstenotos projektos viņš arī ir analizējis valsts amatpersonu deklarāciju sistēmas, interešu konflikta novēršanas, civildienesta ētikas un trauksmes cēlēju aizsardzības jautājumus Armēnijā, Baltkrievijā, Gruzijā, Kosovā, Moldovā un Ukrainā, kā arī vadījis mācības par valsts amatpersonu deklarāciju pārbaudi un citiem korupcijas novēršanas jautājumiem.
- Moderēja: Aleksandrs Mārtiņš Blūms, nozares eksperts Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamentā.
Vebināra ieraksts pieejams Zinātne Latvijai YouTube kanālā, kā arī LZP jaunajā podkāstā “Zinātnes Zīmes”. Diskusijas laikā iezīmējās vairāki ieteikumi pētniekiem un interesantas sistēmas līmeņa atziņas. Caur citiem pasākumiem un aktivitātēm turpinās attīstīt diskusiju par pierādījumos balstītu politikas veidošanu un publiski finansētās pētniecības ietekmi uz rīcībpolitiku (policy impact).
Atziņas pētniekiem:
- Esiet augstas klases eksperti savā akadēmiskajā jomā arī fundamentālajā zinātnē.
- Veidojiet reputāciju kā neatkarīgi pētnieki, nepiekrītiet veikt pētījumus kur rezultāti/secinājumi ir nolemti pirms pētījuma veikšanas. Reputācija ilgtermiņā ir vērtīgāka par viena projekta finansējumu.
- Veidojiet un pievienojoties platformām, caur kurām var sasniegt politikas veidotājus – platformas var būt pašu veidotas, NVO, formālas zinātnes-rīcībpolitikas platformas, u.c.
- Pielāgojiet komunikāciju mērķa grupai – akadēmisko konferenču prezentācijas nebūs labākais veids kā nodot informāciju medijiem un politikas veidotājiem.
- EK Kopīgais pētniecības centrs (JRC) piedāvā pētniekiem apmācības un sadarbības iespējas, kas atrodamas “EU ScienceHub”.
Potenciālie institucionālie/sistēmas līmeņa risinājumi:
- “Zināšanu brokeru” stiprināšana zinātnes pieprasījuma pusē - ministrijās, Saeimā (Analtītiskā dienesta kapacinātes celšana), pašvaldībās, u.c.
- “Zināšanu brokeru” stiprināšana zinātnes piedāvājuma pusē, t.sk. veidojot “Tehnoloģiju pārneses” nodaļu analogus zinātniskajās institūcijās, kuru mērķis ir veicināt institūcijas pētniecības rezultātu un ekspertīzes izmantošanu politikas veidošanā.
- Paredzēt projektos laiku un finansējumu padziļinātai/specializētai rezultātu izplatīšanai – ne tikai rekomendāciju izstrādei un semināriem.
- Skaidrāk definēti institucionāli un individuāli stimuli pētniecības ietekmes, t.sk. rīcīpolitikas ietekmes palielināšanai. Diskusijas laikā tika pieminēts Lielbritānijas “Research Excellence Framework”.
- Uz pētījumiem balstītu rīcībpolitikas izmaiņu veiksmes stāstu popularizēšana.
- Starptautiskās pieredzes pārņemšana t.sk. no EK Kopīgā pētniecības centra (JRC), parlamentu analītiskajiem dienestiem, u.c.
Internists - terapeits Valkas novadā
Ārsts-internists vērtē cilvēka veselībā notiekošo kopumā un risina iekšķīgo slimību (sirds un asinsvadu, elpošanas, gremošanas, urīnizvadceļu un endokrīnās sistēmas) radītās problēmas - it īpaši gadījumos, kad vienlaicīgi kombinējas dažādu orgānu sistēmu pataloģijas (piemēram, pacients vienlaicīgi cieš no paaugstināta asinsspiediena un cukura diabēta vai kādas plaušu un nieru slimības utt.).
Internists uzrauga un vada pacienta atveseļošanās procesu, kā arī ir padomdevējs un koordinators situācijās, kad jāmeklē konkrēta speciālista palīdzība vai jāveic izmeklējumi. Internists palīdzēs sagatavoties, nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus vai koriģēs ārstēšanu pirms dažāda profila ķirurģiskām operācijām.
Sūdzības, ar kādām vajadzētu griezties pie internista:
- sirds-asinsvadu sistēmas sūdzībām - sāpēm krūtīs, elpas trūkumu, sirdsklauvēm, sirds pārsitieniem,
- ja ir paaugstināts asinsspiediens vai paaugstināts holesterīna līmenis,
- elpošanas sistēmas - saaukstēšanās simptomiem, paaugstinātu temperatūru,klepu, elpas trūkumu, trokšņiem plaušās elpojot, smakšanas sajūtu,
- endokrīnās sistēmas traucējumi - paaugstinātu glikozes līmeni asinīs,
- urīnizvadceļu sistēmas traucējumi - bieža un/ vai sāpīga urinācija, sāpes nieru apvidū.
Ar ko tad šis dakteris atšķiras no ģimenes ārsta?
Mūsdienās praktizē gan ģimenes ārsti, kuru pienākums palīdzēt pacientam risināt galvenās veselības problēmas un, ja nepieciešams, nosūtīt pie speciālista, gan internisti, kam, tēlaini izsakoties, jāpārredz viss spēles laukums. Pie internista varētu doties, ja speciālisti novēršas, sakot, ka nevar atrast vainu. Tad ģimenes ārsts nereti nosūta pacientu uz slimnīcas iekšķīgo slimību nodaļu, kur viņu ārstē internisti. Ģimenes ārsts var pieņemt kā internists, taču internists nav tiesīgs strādāt kā ģimenes ārsts, jo tam ir nepieciešamas plašākas zināšanas un prasmes. Gan ģimenes ārsts, gan internists var apgūt vēl kādu citu specialitāti, piemēram, endokrinoloģiju, un tad viņam būs lielākas iespējas palīdzēt slimniekiem. Katrs pats var izvēlēties, kad doties pie internista. Piemēram, ja ir sāpes sirds apvidū, varbūt šis ārsts palīdzēs ne sliktāk kā kardiologs.